Czym zajmuje się notariusz

By Category :

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym można w sposób oficjalny załatwić sprawy między stronami. Najczęściej notariusz potwierdza ważność umów, które dotyczą nieruchomości: mieszkań, domów oraz działek. 2 strony spotykają się w kancelarii notarialnej, by potwierdzić umowę kupna sprzedaży lub przepisania, czy darowizny nieruchomości.

Strona, która nabywa lokal albo ziemię otrzymuje akt notarialny, który jest bardzo ważnym dokumentem potwierdzającym własność. Będzie on niezbędny, by wziąć kredyt, czy na działce wybudować dom. Notariusz sporządza również umowy małżeńskie, które nazywane są intercyzami. Intercyza może być zawarta przed zawarciem związku małżeńskiego albo w trakcie. Intercyza to rodzaj dokumentu, który porządkuje kwestie majątkowe w małżeństwie. Standardowo majątek wniesiony do małżeństwa wraz z jego zawarciem staje się wspólny. O ile zaś pośród małżonkami zawarta zostanie umowa, która nazywana jest intercyzą, może być zupełnie inaczej. Intercyza chroni również majątek przed zobowiązaniami finansowymi drugiego z małżonków. Znaczy to, że – mając rozdzielność majątkową – nie trzeba będzie spłacać zadłużenia swoim majątkiem. Warunkiem jest poinformowanie wierzyciela przed zawarciem z nim umowy o istnieniu intercyzy. W kancelarii notarialnej tworzy się też kopie dokumentów z notarialnym potwierdzeniem tego, że są kompatybilne z oryginałem. Takie dokumenty wydawane są przez niektóre urzędy. Można także sporządzić je samemu. W wielu wypadkach uczelnie wyższe oczekują od kandydatów na studia dokumentów potwierdzonych notarialnie podczas procesu rekrutacji. Notariusze to osoby zaufania publicznego. Są powoływani do pełnienia służby przez ministra sprawiedliwości i odpowiadają karnie oraz zawodowo za własną działalność. Czynność, które kreuje notariusz są odpłatne. Wysokość stawki, czyli taksy, reguluje w rozporządzeniu ministerstwo sprawiedliwości. W wielu wypadkach stawka zależy także od wartości przedmiotu sprawy – im droższe mieszkanie, czy działka, tym większa będzie opłata za notarialną umowę.

Polecana strona: notariusze w łodzi.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.