Profilaktyka próchnicy – fluoryzacja w szkole

By Category :

Dbanie o zęby to między innymi regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu utworzenia przeglądów, niemniej jednak także codzienne szczotkowanie nitkowanie czy też stosowanie odpowiedniego płynu do higieny jamy ustnej. Pamiętajmy jednakże o tym, że skutecznym sposobem w profilaktyce próchnicy u dzieci jest fluoryzacja w szkole. Należy podkreślić, że jest to zabieg refundowany, choć nie jest obowiązkowy.

Jest to powszechna praktyka, która ma nie tylko i wyłącznie na celu ochronę zębów przed próchnicą u dzieci, ale także posiada walor edukacyjny, ponieważ w trakcie takiego zabiegu dzieci uczą się prawidłowego szczotkowania, ale także dowiadują się więcej na temat tego, w jaki sposób dbać o zęby, aby nie doszło do powstania próchnicy. Warto być świadomym też o tym, że fluoryzacja jest bezpieczna, a zatem nie musimy się obawiać o zdrowie naszych dzieci, które przeszły przez ten zabieg.
W jaki sposób przed próchnicą chroni fluoryzacja?
Trzeba rozpocząć od tego, że fluoryzacja w szkole choćby nie jest zabiegiem obowiązkowym, to jest jednak coraz częściej stosowana, jak też jest to refundowana metoda profilaktyki i próchnicy zębów. Powinniśmy uświadomić sobie, że taka fluoryzacja chroni nasze zęby. Warto być świadomym o tym, że w czasie fluoryzacji uwalniane są jony fluorkowe, które wchodzą w reakcję ze składnikami szkliwa umacniając je przed działaniem niekorzystnych kwasów, które powodują demineralizację szkliwa. Warto być świadomym również o tym, że fluor ma właściwości bakteriostatyczne. Do powstania próchnicy dochodzi w wyniku aktywności bakterii, które pobierając cukier pochodzący z przyjmowanego przez nas pokarmu, metabolizują go w kwasy, które następnie powodują demineralizację szkliwa, a więc uszkodzenia, które następnie mogą prowadzić do próchnicy. Stąd też fluoryzacja w szkole jest efektywnym sposobem na to, aby zminimalizować ryzyko występowania próchnicy w zębach dzieci. Warto zdawać sobie sprawę także o tym, że próchnica może rozwijać się w szkliwie, a zatem w miejscu, które jest niedostępne dla nas w trakcie szczotkowania czy także nitkowania. Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że zabiegi powiązane z fluoryzacją prowadzoną w szkołach cieszą się nadal dużym zainteresowaniem i uznawane są za ważny element profilaktyki dbania o zęby w gronie dzieci.

Dodatkowe informacje: fluoryzacja w szkole.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.