Motywy i epoki w literaturze

By Category :

O ile jesteśmy zainteresowani utworami literackimi czy też ogólnie pojętą literaturą, to ze stuprocentową pewnością zainteresują nas również epoki literackie. Trzeba tutaj podkreślić, że są to fazy rozwoju literatury, które wyróżniają się od pozostałych dominującymi cechami oraz tendencjami. Warto dodać o tym, że takie cechy znajdziemy w utworach, które zostały utworzone przez artystów tego okresu.

Te elementy charakterystyczne to między innymi odwołanie do tradycji, ale również specyficzny styl artystyczny, czy także idee zawarte w utworach. Warto być świadomym o tym, że wiedza na temat epok literackich umożliwi nam dużo lepiej zrozumieć wybitne utwory z różnych okresów. Warto więc zajrzeć na stronę, gdzie znajdziemy szereg informacji dotyczących poszczególnych epok literackich.
Cechy charakterystyczne różnych epok literackich – co trzeba wiedzieć?
Głównie trzeba podkreślić, że taką cechą charakterystyczną dla epoki literackiej są występujące w niej motywy literackie, które zmieniały się w poszczególnych okresach. Warto zdawać sobie sprawę także o tym, że epoki następujące po sobie odróżniały się od pozostałych np zawartymi ideami. W dodatku takie epoki rozdzielone są też okresem stagnacji, który mógł być spowodowany np jakimiś wydarzeniami w historii. Wyróżnia się kilka epok, po kolei chronologicznie są to starożytność, a następnie średniowiecze. Następną epoką jest renesans, nazywany również odrodzeniem, który rozpoczął się we Włoszech. Po renesansie mamy do czynienia z barokiem, który objął właściwie całą Europę. Po okresie baroku mamy oświecenie, które związany jest z wydarzeniem historycznym takim jak wielka Rewolucja Francuska. Następna epoka to romantyzm, gdzie znajdziemy idę rewolucji. Przy tym, utwory z tego okresu często zawierają odwoływania do średniowiecza. Kolejna epoka to pozytywizm, który w Polsce rozpoczął się po zakończeniu Powstania Styczniowego. Następnie wyróżniamy Młodą Polskę, dwudziestolecie międzywojenne a także bez wątpienia współczesność. Wszystkie epoki literackie wyróżniały się charakterystycznymi motywami czy zawartymi ideami w utworach. Należy podkreślić że, że takie epoki to głównie utwory, które powstawały w tym okresie czasu i które wpisały się na stałe w kanony literackie.

Więcej: pan tadeusz streszczenie.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.