Toga prawnicza-przepisy

By Category :

Pomiędzy młodych, a właściwie to dopiero przyszłych adwokatów, istnieje przesąd, że toga adwokacka nie powinna być zakładana przed zdaniem egzaminu adwokackiego. Choć może brzmieć to absurdalnie, bo wiara w przesądy nie jest domeną ludzi świetnie wykształconych, aplikanci faktycznie na prawdę często nawet nie przymierzają swojej togi. Podobno ma to przynosić pecha i właściwie każdy, kto się skusi i założy swój przyszły uroczysty strój, nie masz szans na to, aby zdać egzamin za pierwszym razem.

Czy wszyscy ci, którzy obleją egzamin adwokacki nie mogli oprzeć się pokusie przymiarki togi? Chyba nikt nie prowadzi takich statystyk. Togi prawnicze mają mniej więcej stuletnią historię. Pierwsze informacje na temat tóg prawniczych na terenie naszego kraju ukazały się na początku XX wieku. Wówczas to w Galicji wprowadzono obowiązkowy strój dla adwokatów. Mało natomiast materiałów piśmiennych zachowało się na ten temat. Oficjalnie dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym toga stała się wymownym symbolem zawodu adwokata. W 1929 roku pojawiła się ustawa, która to regulowała. Noszenie zielonego żabotu przez osoby wykonujące zawód adwokata przyniosły przepisy z 1956 roku. Toga prawnicza musi być uszyta w określony sposób. Precyzuje to rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Oczywiście nie każdy krawiec będzie w stanie uszyć taką togę. Na rynku natomiast istnieje wiele firm, które zajmują się jedynie tym. Szyją profesjonalne stroje dla prawników, profesorów oraz sędziów. Za profesjonalnie uszytą togę należy zapłacić około 500 pln. Jeżeli już ktoś chce mieć do tego wyhaftowane inicjały, musi liczyć się z dodatkowym kosztem. Togi powstają z materiałów, które się nie gniotą i łatwo utrzymać je w czystości. Zwykle togi nie pierze się w domu. Powinno się oddawać ją do pralni, gdzie jest czyszczona chemicznie. Prawnik może zakładać togę tylko na sali sądowej, nie wolno mu w niej paradować po mieście albo kancelarii. Może nieść jją na ręce i zwykle tak robi. Toga to strój oficjalny i można posiadać go na sobie wyłącznie wtedy, gdy wykonuje się obowiązki urzędnicze.

Warto sprawdzić: toga adwokacka.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.