Zioła w kuchni

By Category :

Zioła doniczkowe można hodować na parapecie, tarasie lub balkonie. Nie powinno się mieć wielkiego ogrodu, aby mieć świeże zioła do potraw dostępne od ręki. Bazylia w doniczce nie jest bardzo wymagająca.

Wystarczy tylko pamiętać o normalnym podlewaniu. Najlepiej obsługiwać do tego letnią wodę z kranu. Lodowata woda może uszkodzić korzenie roślin – i to nie tylko i wyłącznie ziół. Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa, bo ma idealną kwasowość i pozbawiona jest chloru, niemniej jednak jeśli ktoś nie ma do niej dostępu, może używać wody z kranu. Ani bazylia, ani inne zioła nie wymagają nawożenia. Można oczywiście na wiosnę zasilić je ekologicznym hummusem, ale i bez tego będą dobrze rosły. Rośliny doniczkowe, w tym też zioła hodowane w doniczkach, doceniają słoneczne stanowisko. Nie zaszkodzi im wręcz mocne południowe słońce i na pewno będą rosły nie gorzej od strony południowej, niż nieco ciemnej strony północnej. Właściwie każdy, kto preferuje hodować zioła w doniczkach, może zdecydować się na ogród wertykalny. To rodzaj drabiny z doniczkami, która zajmuje bardzo niedużo miejsca, zatem można ją postawić dosłownie na niedużym balkonie. Zioła mogą rosnąć obok siebie bez przeszkód. Nie ma żadnej reguły, która mówi, że tymianek nie urośnie obok mięty, a bazylia uschnie w towarzystwie kolendry. Zioła są bardzo łatwe w uprawie, choć czasem w pewnych sytuacjach sadzonki kupione w marketach są przelane lub ususzone i wówczas mogą gorzej rosnąć. Warto decydować się na sadzonki z kwiaciarni albo hodowli. Czasami można też kupić nasiona ziół, ale wtedy potrzeba bardzo dużo cierpliwości, bo zanim wyrośnie sadzonka wielkości tej, która dostępna jest w sklepie mija kilka miesięcy. Zioła są zdrowym dodatkiem do wielu dań. Można nimi doprawić sos lub zupę. Wraz z oliwą tworzą pyszny dressing do sałatek. W zdrowej kuchni zioła z powodzeniem zastępują sól, która w nadmiarze może być szkodliwa. Zioła wykorzystywane są też w kosmetologii i medycynie naturalnej. Z takich, które hoduje się w domu również można przygotować napar – np. z mięty lub płukankę do włosów, na przykład. z rumianku.

Źródło: bazylia w doniczce.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.