Przyczyny wypadków w pracy

By Category :

Nadzór bhp w zakładzie pracy to prowadzone przez upoważnionych do tego pracowników firmy albo firmy zewnętrznej działania, które polegają na testom warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na konkretnych stanowiskach. Rolą pracownika zajmującego się bhp jest sprawdzanie, czy pracownicy działają w zgodzie z przepisami i nie narażają siebie a także innych na niebezpieczeństwo. Wszystkie raporty dotyczące wypadków na terenie zakładów pracy wskazują, że w zdecydowanej większości zdarzają się one z winy pracownika, który nie przestrzegał przepisów.

Z tego również powodu często wymogów po kontrolnym są kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Kiedy na terenie zakładu pracy dojdzie do wypadku, nawet lekkiego, sprawa musi zostać dogłębnie zbadana. Wszelkie okoliczności i przyczyny, które złożyły się na wypadek ustala zespół powypadkowy powoływany na tę okoliczność. W jego skład wchodzi w każdym momencie pracodawca i jakiś specjalista spoza zakładu pracy, który zna specyfikę pracy w miejscu, w którym doszło do wypadku. Musi to być ktoś, kto pracował w takim miejscu i zna przepisy, które rządzą się w tego rodzaju zakładach pracy. Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim z powodu wypadku w pracy otrzymują świadczenie w wysokości 100%. Normalne zwolnienie lekarskie to 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy. Pracownicy, zwłaszcza ci, którzy pracują długo na danym stanowisku, coraz częściej działają rutynowo. Znaczy to, że zapominają o obowiązujących przepisach i działają z automatu. Przez to nie zakładają rękawic, czy okularów ochronnych. Nie pilnuja się, bo są pewni swoich umiejętności. W każdej chwili jest tak, że kiedy postępujemy według schematów, przykładowo. prowadząc samochód albo w trakcie smażenia na gorącym oleju, jesteśmy mniej uważni, rozproszeni i niedokładni. Nie zauważamy, że pominęliśmy jakiś ważny element, na przykład. nie mamy rękawicy sięgając do piekarnika albo nie zapinamy pasów w aucie. Zwodzi nas kilkuletnia praktyka, pewność siebie, czy też zaufanie do samego siebie, a nade wszystko błędne przeświadczenie, że skoro nic się do tej pory nie wydarzyło, to się nie wydarzy.

Źródło: instrukcja bezpieczeństwa pożarowego łódź.

Author :

Nasz blog internetowy zawiera bogaty zbiór najciekawszych artykułów dostępnych w sieci. To rewelacyjna strona zarówno z wartościowymi poradami, ciekawostkami jak i aktualnościami. Zapraszam do wnikliwej lektury.

Sprawdź poniższe kategorie jeśli chcesz wyszukać wpisy w tematyce która Ciebie interesuje. Znajdziesz tutaj ponad 20 kategorii tematycznych z wpisami które najlepiej im odpowiadają.